top of page

'כתוב בקיר'

 

השפה היא כר נרחב, אינסופי לחקירות בלשניות, פילוסופיות, אמנותיות, נוירולוגיות ואחרות. לצורך הציור הלשוני אפשר לדמות את השפה כדמות משתנה,העטויה אינסוף שכבות דקיקות של עטיפות שקופות, נשמרת ומשמרת, מתחדשת ומגיבה. מבט באותה דמות יכול לקלוט ולהכיר רק את חלקה.  

 

בעידן הדיגיטלי בו  משתמשים במחשב, בטלפון מתקדם  או בטאבלט נישא, אנחנו נוטים להתנסח ביתר שאת. המגירה \ האזור האישי, הופכת לעיתים קרובות לוירטואלית \ דיגיטלית. משניתן לייצר בלוג אישי, לצייץ בטוויטר, או להגג בפייסבוק, נדמה שכולנו מתרגלים עוד ועוד מלים ונוספו פלטפורמות לחשיפת תוכנה של המגירה.

 

'כתוב בקיר' – צימוד מילים, לכאורה לא תקין (יש לכתוב 'כתוב על קיר'), מזכיר דיבור יומיומי, משטיח ומאידך, יכול לרמז על כך שהטקסטים מגיעים ממקומות אישיים, פנימיים, מתוך הווייתם של דברים, וכשהכתוב הוא 'בקיר'- יכולות לצאת החוצה כוונות עמוקות ונסתרות, הנמצאות בתוככי הקירות, והקיר אינו עוד רק מצע כתיבה, והכתיבה היא בתוך ומתוך קירות הלב והכוונה.

 

כל משתתף קיבל 'תחום קיר'בהתאם לטקסט ששלח כהצעה, ובהתאם לגודל היצירה האמנותית שבחר להציג. חווית הצופה אמורה לדמות לטיול ברחבי מגירת מחשבות רבת משתתפים, קירות המדברים בשפות רבות וכולן עברית.המהלך האוצרותי מאתגר, פתוח מאוד ומכיל. כוונת התערוכה היא  לבדוק תחומים, מחשבות  ושילובים, לייצר למבע האסתטי של האמנות מופע נוסף.

 

ענת מיכאליס לוי מעמידה מיצב עשוי רישומים המתייחסים אל אמירתו של הפילוסוף לודוויג ויטגנשטיין 'מה שאי אפשר לדבר עליו, על אודותיו יש לשתוק",הכתיבה החוזרת, הנייר השקוף, הציורים המהירים, הנשיים והריבוי –בונים כמעט אובייקט חדש להרהור הפילוסופי. נורית ירדן מציגה את הצילום 'התהפכתי' מסדרת 'שבץ נא' אלא שהפעם מצורף איליו שיר שכתבה, שקילה ומדידה של מילים, זו לצד זו, זו מול זו, המעניקים לדימוי המילולי, המצולם, כוח נוסף. טובה לוטן מעמתת בעבודה אחת שני ציורים. הציורי, עם הכתוב, הנופי עם הקליגרפי, האימרה הסתמית והמשעשעת הנאמרת מבלי משים על אמנות, עם המשמעויות והרבדים הסמויים. ליאורה קנטרביץ תלתה מחוץ לגלריה משפט מודפס של הנזיר ניסים אמון, איליו נדרש הציבור להגיב באמצעות מדבקות. המשפט חופן סיסמה מנחמת, מעמת אותנו עם קושי, עם נחמה, עם שמחה, ועם עצב. הפעולה האמנותית- מעוררת. כילי קורן מציבה צילום 'מטופל' ולצידו טקסט שכתבה אודותיו. באמצעותו היא מפרקת את חויית המתבונן למילים ולמשמעויות. מירב דביש בן-משה מציגה פעולת אמנות המתועדת בוידיאו ומציגה בניית מגדל מילים חדש באופן מהופך. בקולה החוזר על המשפט המקראי ומתעד רובד נוסף היא מאפשרת לנו להתבונן ולהקשיב מחדש לטקסט מקראי, לסיפור, לאמן, לפעולה. טלי נבון מציגה וידיאו המתייחס אל הטקסט של פרנץ קפקא 'מכתבים לפליציה אהובתי', היא מאפשרת לצופה להתבונן במעשה ההעתקה ובה בשעה מציעה אפשרות פיזית לצופה להתנסות בכתיבה תמה,להעתיק טקסט, בדיוק כפי שהיא פעלה. קרן וייסהאוז מציגה מיצב פיסולי עשוי ניירות אישיים שאספה ולצידו טקסט המדבר באופן חושפני על לקות הלמידה ועל דרכי ההתמודדות שלה. סמדר לומניץ מציגה 2 צילומים מודפסים, ולצידם טקסט אישי שמקצתו כתוב בכתב ראי, המאפשר בדיקה מחודשת של חומרים, של כתיבה, ושל יצירה. ישראל רבינוביץ מציג כתובת אש, סימן היכר של עבודתו, ציטוט מפויח מתוך 'שירי העמק' של נתן אלתרמן ולצידו טקסט מבאר היוצר פרשנות חדשה ומענינת לתכנים ולנסיבות היווצרותם. אוה דברה מציגה אסופת 'שירי מקלט' וצילומים בוידיאו אשר באמצעותם ניתן לבדוק גם את שיווי המשקל בין דימוי למילה הכתובה.אורנה בן עמי מציגה פסל ברזל המדמה מגירות פתוחות ולצידו שיר פרי עטה. גיל גורן מציג טקסט אישי, זיכרון ילדות חריף, המאפשר לקרוא את עבודת הציור שלו באופנים נוספים. גליה אורי מציגה ציור עציץ, אשר באמצעות הטקסט היומני שלצידו הוא הופך לאינטימי ואישי יותר. רות אורנבך מציגה טקסט פואטי ומצמרר הכתוב על קיר, ולצידו ציור פורטרט שלה ושל אחותה. ויואן הירש בירקנפלד כותבת על הקיר מאות פעמים 'אני לא אכתוב על הקיר'  מזכירה חויה טראומטית אישית המוכרת לרבים, ועם זאת היתה מכוננת עבורה. הציור המכמיר שלצידה מאפשר מבט חומל וביקורתי על שיטות לימוד שהשאירו חותמן. אורית ישי- מציגה כתובת ניאון בה מתחלפות המילים אבא-אמא. המילים באות זו אחרי זו וללא הפסקה, כאילו אפשרית החלפה ביניהם, נתונות במחצית אקווריום עגול ורחמי. ישי שולחת אותנו אל ההתחלה, אל הבסיס עטוף ושקוף מהבהב כשלט חוצות.אמן סודי מציג את דיוקנו העצמי העשוי מילים שנסרקו ממרחבי הרשת, שם עיקר פעילותו הארס-אמנותית, זו שיש לה דיבור עם עולם האמנות ועם דרכי הבעתו.

 

התערוכה 'כתוב בקיר' מבקשת לקחת אותנו אל מסע בלתי צפוי עם טקסטים נבחרים, אישיים של אמנים, המוצגים על קירות הגלריה כעיקר וזאת לצד עבודות אמנות שבחרו, המתכתבות עם הטקסט הנבחר.

 

אמנים: נורית ירדן, טובה לוטן, ליאורה קנטרביץ, כילי קורן, ענת מיכאליס לוי, מירב דביש בן משה, טלי נבון, קרן וייסהאוז, סמדר לומניץ, ישראל רבינוביץ, אוה דברה, אורנה בן-עמי, גיל גורן, גליה אורי, אורית ישי, רות אורנבך, ויואן הירש בירקנפלד, אמן סודי. בתיה ארגוב וענת שגב- מיצג קולי 'משחקי שפה' - בפתיחת התערוכה

 

Written On The Wall

Beit-Kaner Municipal Gallery, 2014

bottom of page